GY.I.K.

Pszichológushoz vagy pszichiáterhez forduljak?

Pszichológusok és pszichiáterek között végzettség szempontjából az a különbség, hogy utóbbiak orvosok, akik pszichiátria szakvizsgát tettek, előbbiek pedig az egyetemek egészségtudományi vagy bölcsészkarához tartozó pszichiológia szakra jártak, majd amennyiben kliensekkel szeretnének foglalkozni, klinikai szakvizsgát tesznek. Ezt követően  pszichológusok és pszichiáterek is pszichoterapeutává válhatnak a megfelelő továbbtanulás által. A pszichiáterek és a pszichológusok is szellemi és lelki zavarokkal foglalkoznak, munkásságuk között átfedés is van. Alapvetően inkább pszichológust keressen fel, ha Ön problémái lelki eredetét szeretné feltárni, önismeretre szert tenni, lelki folyamatait megérteni, élethelyzeti nehézségekkel foglalkozni, esetleg pszichés panaszain kifejezetten lelki eszközökkel dolgozni. Inkább pszichiátert keressen fel, ha lelki panaszai életét hosszasan és/vagy nagyon nagymértékben  befolyásolják,  ha nagyfokú szer- vagy alkoholfüggőséggel küzd, ha úgy érzi, hogy panaszai miatt gyors segítségre van szüksége, vagy ha arra gondol, hogy Önnél klasszikus pszichiátriai zavar (súlyosabb depresszió, demencia, szorongásos betegség, szkizofrénia, stb.) állhat fenn - esetleg egyszerűen anyagilag nem engedhet meg magának pszichoterápiát. A határok nem élesek, egyidejűleg is  igénybe lehet venni pszichiáter és pszichológus (pszichoterapeuta) segítségét. Az is előfordul, hogy pszichológus javasolja a pszichiátriai ellátást, esetleg megbeszélés után pszichiátere javasolja Önnek pszichológus felkeresését.

Hogyan kérhetek időpontot?

A Kapcsolat menüpontban található e-mail címen telefonszám megadásával, visszahívást kérve, vagy telefonon lehet időpontot kérni és módosítani. 

Módosíthatom az időpontomat?

Természetesen,  a foglalt időpont előtti munkanapon 12 óráig akár e-mailben, akár telefonon módosítható vagy lemondható az időpont.  

Mi van, ha elfelejtem az időpontomat, vagy más okból nem jelenek meg?

Amennyiben az időpontot megelőző munkanapon 12 óra után történik módosítás, 70% rendelkezésre állási díjat számítunk fel. Amennyiben időpontját nem mondja le, meg nem jelenés esetén a teljes konzultációs díj kiszámlázásra kerül.  

Hogyan zajlik a vizsgálat? Hogy készüljek?

Az első pszichiátriai vizsgálat  tulajdonképpen egy ismerkedő beszélgetés. A segítséget kérő először röviden elmondja, mi miatt kéri ellátását, majd a pszichiáter nagy vonalakban kikérdezi előző kezeléseiről, általános egészségi állapotáról, élethelyzetéről, stb. Természetesen a páciens mindenről annyit mond, amennyit szeretne. Magával hozhatja zárójelentéseit, leleteit, de ez nem szükségszerű. Gyakran kerül sor a diagnózis felállításához és/vagy az állapot követéséhez szükséges tesztfelvételre. Bizonyos esetekben testi tünetek vizsgálatára, vagy más orvoshoz való továbbküldésre is sor kerülhet (pl. ha a pszichés panaszok hátterében testi betegség is felmerülhet). Az első beszélgetés végén a beteg és a pszichiáter (és esetleg a hozzátartozó) közösen megegyeznek a további teendőkről.

Bejöhet velem a hozzátartozóm a vizsgálatra?

Amennyiben a páciens szeretné, természetesen bent lehet vele a vizsgálat során egy kísérő.  Hosszabb távon a legtöbb esetben a négyszemközti kapcsolat  előnyösebb.

Van-e lehetőség otthoni vizsgálatra?

Igen. Náhány pszichiátriai vagy egyéb probléma nagyon megnehezíti az orvosi rendelésre való eljutást. Ebben az esetben lehetőség van a beteg otthonában történő ellátására. 

Van-e lehetőség online vizsgálatra?

Igen.  A pszichiátriai ellátás jellegéból adódóan bizonyos helyzetekben lehetséges a szakma szabályai szerint online ellátás. Bővebb tájékoztatást az online  vizsgálat lehetőségéről telefonon kérhet.

Milyen kezelési lehetőségek érhetőek el?

Rendelésemen jelenleg  gyógyszeres kezelés, (életmód) tanácsadás, támogató betegevezetés, pszichoedukáció  és mindfulness meditáció oktatás érhető el.  

Van-e lehetőség kapcsolattartásra a rendelőn kívül?

Igen, a Kapcsolat menüpontban feltüntetett elérhetőségeken van rá lehetőség.  Az e-mail fiókot és a telefont is hétköznap, naponta egyszer nézem meg, és igény szerint válaszolok vagy felhívom Önt. 

Lehetőség van-e felnőtt ADHD diagnosztikára?

ADHD tekintetében szűrővizsgálatra,  indokolt esetben diagnosztikus interjúra van lehetőség.  Minden esetben szükség van az esetleges társuló problémák felmérésére, mivel az ADHD-val élők 75%-ában jelen van más nehézség is. Ez általában elég ahhoz, hogy eldöntsük, ajánlott-e gyógyszeres vagy egyéb kezelés. Életviteli tanácsokkal, és fejlesztés igénye esetén továbbirányítással is tudok segíteni. 

Van-e lehetőség felnőtt autizmus diagnosztikára?

Az autizmus spektrum intenzív kutatásának hála ismereteink egyre bővülnek ezen állapottal kapcsolatban.  Az autizmus kivizsgálása, a diagnózis felállítása sokszor igen nehéz feladat, mely speciális ellátó bevonását teszi szükségessé. Mindenesetre gyanú esetén rendelésemen lehetőség van szűróvizsgálatra, mely segíthet megtervezni az esetleges további lépéseket.