Mindfulness: éber tudatosság

Mi a tudatos jelenlét?

A mindfulness, magyarul tudatos jelenlét tulajdonképpen a figyelem szándékos irányítása a  jelen pillanat tapasztalataira,  ami technikailag formális és informális meditáció gyakorlásával sajátítható el. Jelen formájában Jon Kabat-Zinn dolgozta  ki elsősorban buddhista meditációs eljárások és a hatha jóga alapjaira építkezve, először  egészségügyi alkalmazásra a Massachusetts-i Egyetem Orvostudományi Karán az 1970-80-as évektől. A tudatos jelenlét gyakorlásának közvetlen célja nincs, de a rendszeres gyakorlás következtében csökken a stressz, a tudatosság az élet egyre több területén megjelenik, javul az együttérzés képessége - önmagunk felé is, könnyebben megbékélhetünk az elkerülhetetlen nehézségekkel, szorosabb és barátságosabb viszonyba kerülhetünk saját testünkkel, javulhatnak emberi kapcsolataink.  A tudatos jelenlét a legalaposabban vizsgált mentális egészséget támogató technika: hatékonyságát az életminőség javítása, a szorongáscsökkentés, traumaoldás, depresszió kezelés és sok más területen  számtalan kutatás igazolja, emiatt számos országban az egészségügyi ellátás és az oktatás részévé vált.  

Hogyan hat  a mindfulness?

Miért van  ennyi pozitív hatása az egész testben annak, hogy egyszerűen ráhangolódunk a közvetlen tapasztalatainkra? A kutatók úgy vélik, hogy az éber figyelem előnyei azzal függnek össze, hogy képes csökkenteni a szervezet stresszre adott válaszát. A krónikus stressz ronthatja a szervezet immunrendszerét, krónikus gyulladásos folyamatokhoz és sok más egészségügyi problémához vezethet. A stresszreakció csökkentésével az éber figyelem az egész testre hatással lehet.

A pszichológiai kutatások azt találták, hogy az éberség két különböző stressz-útvonalat befolyásol az agyban, megváltoztatva az agy szerkezetét és aktivitását a figyelem- és érzelemszabályozáshoz kapcsolódó területeken. Azt  is kezdjük megérteni, hogy a mindfulness mely elemei felelősek jótékony hatásaiért. A meditációs tanulmányok áttekintése során a pszichológiai kutatók erős bizonyítékot találtak arra, hogy az MBCT-n (mindfulness alapú kognitív terápia) részt vevők stressz idején kevésébé reagálnak negatív gondolatokkal vagy egyéb kedvezőtlen érzelmi reakciókkal. 

Kinek ajánlott a mindfulness?

Tulajdonképpen bárkinek, aki szívesen élné kevesebb stresszel, tudatosabban a mindennapjait. 

A pszichés problémák közül igazoltan hatékony a javításában: depresszió, szorongás, pánik zavar, függőségek, szomatizációs panaszok, poszttraumás stressz, ADHD, szenzoros feldolgozási zavar, étkezési- és testképzavar, krónikus fájdalom szindróma, stb. esetén.

Jótékony hatásait számos emberi csoporton mutatták ki: háborús veteránokon, krónikus fájdalommal élőkben, diákoknál, kisebbségi lét okozta stresszel szembesülőknél, fogvatartottaknál, egészségügyi és oktatási dolgozóknál, stb. 

Egyéni MBSR oktatás

2024. júniustól egyéni MBSR (tudatos jelenlét alapú stresszcsökkentés) oktatás indul a Mindful Academy International programja szerint. 

Az MBSR hatékonyan oktatható csoportban, sőt, a közösség további jótékony hatást biztosít a mindfulness tanulása során. 

Mindazonáltal bizonyos esetekben előnyösebb lehet az egyéni tanulási folyamat: pl. korábbi negatív meditációs tapasztalat, kifejezett poszttraumás tünetek, speciális munkarend esetén. 

A 8 hetes intenzív tanfolyam során heti egyszer 60 perces személyesen vagy online találkozunk, az alkalmak között a résztvevő kiadott hanganyaggal és tanfolyami jegyzettel önállóan gyakorol. A találkozón megbeszéljük az otthoni gyakorlás tapasztalatait, és továbbhaladunk a meditációk elsajáításával.